Najważniejsze wymiary w Twoim mieszkaniu - Kuchnia

by - czerwca 01, 2017

Jeśli nie wpadasz do mnie na Facebooka, to po pierwsze jest mi bardzo smutno, a po drugie mogła ominąć Cię informacja, że dzisiaj wypuściłam poradnik dotyczący projektowania mieszkań. Jest on dosłownie wypchany konkretną wiedzą dotyczącą wymiarów we wszystkich pomieszczeniach w domu. Pomoże Ci zaprojektować poprawnie (i wygodnie) każde wnętrze!

Poradnik otrzymają wszyscy subskrybenci mojego newslettera. Niżej, w poście będziesz mogła się zapisać, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś :) 

Postanowiłam jednak wzbogacić poradnik serią wpisów na blogu. Dlatego od dziś, przez pięć najbliższych dni na blogu będą pojawiać się posty dotyczące ogólnych zasad w projektowaniu poszczególnych wnętrz. Nie zamierzam jednak powtarzać treści z poradnika - tam informacji i wymiarów jest dużo więcej. We wpisie za to będę mogła trochę bardziej rozgadać się o różnych rozwiązaniach, które tylko zaznaczyłam w poradniku. Zależało mi na tym, żeby był on jak najbardziej skondensowany i bogaty w konkretne liczby.

No to dzisiaj, na pierwszy ogień - kuchnia :)



INNE POSTY Z SERII NAJWAŻNIEJSZE WYMIARY:

    Projektowanie kuchni nie jest prostym zadaniem. Nie ma jednej, idealnej recepty, którą mogłabym Ci teraz podać. Lipa, wiem. Niestety, każdy ma inne potrzeby i przyzwyczajenia, które dobry projekt powinien uwzględniać.

    Rozejrzyj się po swojej kuchni. Czego Ci w niej brakuje? Masz za mało miejsca do przechowywania? A może nie wystarcza Ci blatu roboczego? Jak często korzystasz z mikrofalówki? Które szafki otwierasz najczęściej?

    Te wszystkie pytania pomogą Ci zorientować się we własnych potrzebach. Przemyśl, które sprzęty są dla Ciebie najważniejsze, a z których możesz zrezygnować lub ustawić je w gorzej dostępnym miejscu (ja bez zastanowienia oddałabym mikrofalę za zmywarkę). Pracując w studiu kuchennym czasem spotykałam się z klientami, którzy koniecznie chcieli mieć piekarnik na wysokości wzroku, choć kuchnia była maleńka i takie rozwiązanie było bardzo trudne do zrealizowania. Pytałam ich czasem, jak często korzystają z piekarnika. I wiesz, jaką odpowiedź najczęściej słyszałam? "Raz w tygodniu, jak piekę kurczaka w niedzielę". Rezygnować z sześćdziesięciu centymetrów blatu roboczego dla jednego kurczaka? Mało rozsądne.



    Zanim zabierzesz się do projektowania kuchni, powinnaś usiąść i na spokojnie odpowiedzieć sobie na pytania, które zadałam wcześniej. Rozpisz, co jest Ci niezbędnie potrzebne, a co "miło byłoby mieć". Z taką notatką będzie Ci później dużo łatwiej :)

    Wymiary kuchni

    Najważniejszym wymiarem do zachowania jest odległość pomiędzy blatem roboczym a ścianą, lub między dwoma blatami. Przecież Ty się musisz jakoś poruszać po tej kuchni! Kiedyś, kiedy kuchnie były maleńkimi, ślepymi pokoikami, można było przymknąć na to oko. Ale teraz? Minimalna odległość między dwoma ciągami roboczymi to 90cm (gdy gotuje jedna osoba) lub 120cm (gdy w kuchni przebywa dwie i więcej osób). Nie staraj się na siłę projektować kuchni w literę "U", jeśli pomieszczenie ma dwa metry szerokości. Pamiętaj, że otwierając szafki lub szuflady, musisz się od nich odsunąć. To niby oczywiste, ale wiele osób o tym zapomina. Kuchnia, wbrew pozorom bardzo podobna jest do taśmy produkcyjnej - wszystko powinno być w niej zaprojektowane tak, by jak najbardziej ograniczyć zbędne ruchy. Ergonomia powinna stać na pierwszym miejscu!

    Zdjęcie: Daria Rosiecka - Vademecum Stylu, za uprzejmością DOMAR Galeria Wnętrz

    Meble

    To nie przypadek, że meble kuchenne mają swoje ustandaryzowane wymiary. Jeśli nie jesteś wyjątkowo niska lub wyjątkowo wysoka, standardowa wysokość dolnych szafek (czyli 80-90cm) zdecydowanie będzie dla Ciebie odpowiednia. Nie warto kombinować też z głębokościami. 60cm to akurat tyle, ile potrzeba na dwa rzędy talerzy albo garnków. Oczywiście możesz zaprojektować płytsze szafki, ale nie będą one wtedy pełnoprawnym ciągiem roboczym.




    Z górnymi szafkami jest nieco inaczej. Ich wysokość nie jest w żaden sposób usystematyzowana - jeśli chcesz, możesz podciągnąć je nawet do sufitu. Ja uważam, że to dobre rozwiązanie - wbrew pozorom, pomieszczenie dzięki takiemu zabiegowi staje się optycznie wyższe. No i nie włazi tam kurz ;) Pamiętaj jednak, że dla przeciętnego człowieka wysokość wygodna do sięgnięcia z podłogi to ok. 2 metry. Nie wkładaj wyżej naczyń, których stale używasz, bo będziesz musiała codziennie skakać po stołku. 

    Wiele firm oferuje meble o standardowych szerokościach: 15cm, 30cm, 45cm, 60cm, 80cm, 90cm. To nie kwestia lenistwa, ale dbania o klienta - serio ;) Dzięki temu łatwiej dopasujesz akcesoria, które ułatwią uporządkowanie wszystkich kuchennych niezbędników - wkłady do szuflad, wyjeżdżające kosze, cargo i systemy do segregacji śmieci.



    Blat

    Ostatnio pisałam o tym, jaki blat wybrać, dzisiaj skupię się na jego wymiarach. To, że standardowo blat ma głębokość 60cm to nie przypadek! Taki wymiar podyktowany jest zasięgiem Twoim ramion i każda zmiana - zarówno spłycenie jak i pogłębienie blatu - sprawi, że stanie się on mniej wygodny. 

    Wysokość blatu to natomiast kwestia bardziej indywidualna - zależy od wzrostu osób korzystających z kuchni. Idealny blat znajduje się na wysokości 15cm poniżej łokcia gotującej osoby. Niestety, czasem trzeba iść na pewne ustępstwa - duża różnica wzrotu albo zabudowa pod oknem potrafią zepsuć plany. Mimo wszystko należy dążyć do tego, żeby blat znalazł się na wysokości od 85cm do 95cm.




    Sprzęty

    Zabudowane, czy wolnostojące? To dyskusja na inny wpis, ale od tego co wybierzesz, zależeć będzie cały projekt. Sprzęty do zabudowy mają ustandaryzowane rozmiary: piekarniki (zarówno zwykłe jak i kompaktowe), mikrofalówki i lodówki mieszczą się do szafek o szerokości 60cm . Te same sprzęty w wersji wolnostojącej mogą mieć natomiast różne wymiary - spotyka się lodówki zarówno o szerokości 48cm jak i 92cm. To powoduje, że masz dużo większe pole do popisu, ale pamiętaj - do tej szerokości zawsze musisz doliczyć miejsce na otwarcie drzwi!



    Ze zmywarkami to w ogóle śmieszna sprawa jest - wbrew powszechnej opinii, ona nie stoi w szafce! Każda zmywarka to sprzęt wolnostojący, a więc stawia się ją pomiędzy dwie szafki. Różnica tkwi wyłącznie we froncie - część zmywarek ma możliwość zamontowania frontu z płyty meblowej, dzięki czemu chowa się ona w ciągu mebli. W kwestii wymiarów - istnieją wyłącznie dwie szerokości zmywarek - 45cm i 60cm. Uprzedzam pytania: nie, nie ma pięćdziesiątek. I nie, nie ma czterdziestek. Musisz uszczknąć te 5cm z innej szafki ;)

    Bardzo częstym problemem jest też wybór okapu. Zabudowany w szafce, a może wolnowiszący? Tak naprawdę wszystko sprowadza się do kwestii estetycznych. Jeśli podobają Ci się modele wiszące (a niektóre z nich są dosłownie biżuterią dla kuchni), to śmiało - nie ma żadnych przeciwwskazań! Tym wszystkim, którzy wolą schować to urządzenie, zalecam modele podszafkowe - ale błagam, nie teleskopowe. Wysuwane okapy mają to do siebie, że żeby zajrzeć do garnka, trzeba się pod nimi pochylić - a to strasznie niewygodna sprawa. Dużo lepiej sprawdzają się modele całkowicie wbudowane w meble, które widać dopiero, kiedy zajrzysz pod górną szafkę.



    Została jeszcze ostatnia kwestia - zlew. Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz dwóch komór? W większości domów posiadających zmywarkę całkowicie wystarcza jedna komora. Jest takie prawo - im większy zlew tym więcej brudnych garów. Nie warto ;) Musisz jednak wiedzieć, że szerokość zlewozmywaka wcale nie równa się szerokości szafki, w jaką można go wbudować. Większość producentów informuje do jakiej szafki został zaprojektowany konkretny model (najczęściej 60cm). Komora zlewu musi być odpowiednio mniejsza (konieczny jest odstęp między bokami szafki a zlewem), ale za to ociekacz może już spokojnie leżeć na kolejnej szafce. Takie cuda :)



    Jeśli ten post nie wyczerpał Twojej ciekawości i nie rozwiązał problemów, zachęcam Cię do zapisania się do newslettera, gdzie czeka na Ciebie trzydziestostronnicowy poradnik. Pierwszy rozdział traktuje o kuchni, więc warto mu się przyjrzeć!



    W poradniku znajdziesz między innymi minimalne i maksymalne wymiary sprzętów kuchennych dostępnych na polskim rynku i instrukcję, jak zaprojektować wygodny barek. A to nie wszystko :)

    To jak, rozjaśniło Ci się trochę? Masz jeszcze jakieś pytania? Pisz śmiało!


    FACEBOOK | INSTAGRAM        




    You May Also Like

    0 komentarze