Okładzina kamienna na ścianie - zrób to dobrze!
Ścianę można ozdobić na mnóstwo różnych sposobów - ciekawy kolor farby, tapeta, fototapeta, okładziny 3d, gipsowe cegiełki, beton, stiuki o dziwacznych efektach...
Ale nie, większość Januszy i tak wybierze łupany kamień.
Co z tego, że układa się go dużo ciężej niż przeciętną okładzinę, kurzy się toto i nudzi po kilku miesiącach. Kamień w salonie musi być. Najlepiej zestawiony z meblami w okleinie, potężnym narożnikiem i oświetleniem led, owy kamień podkreślającym.
Wiesz, że się nie zgrywam, nie? Tak wygląda spory odsetek polskich salonów. Ba! Nawet niektóre biura projektowe mają w swoim portfolio takie realizacje. Ja też nie wierzyłam, dopóki nie zobaczyłam.
Dlatego podjęłam decyzję, że będę nieść kaganek oświaty w sprawie stosowania kamienia we wnętrzach. Bo to tak nie może być, że wszystko wszędzie, no!
Żeby była jasność - to nie tak, że ja kamienia nie lubię. To znaczy - specjalną miłością go nie darzę, ot, jeden z wielu materiałów, które można użyć. Tylko warto byłoby wiedzieć JAK.
Jaki styl?
Okładzina kamienna jest jak czerwona szminka - nie każdemu pasuje. Głównym błędem, jaki zauważam, jest stosowanie jej we wnętrzach w stylu, który ja nazywam "polskim" ;) Czyli - jasne, kremowe lub szare ściany, białe lub okleinowane meble (okleina koniecznie buk, olcha lub wenge), brązowy/beżowy/szary narożnik i jakiś stolik kawowy z Ikei. Prawda, że trafna nazwa?
No i tu jest pies pogrzebany, bo niestety, do takich wnętrz kamień zupełnie się nie nadaje. To naturalny materiał, więc najlepiej będzie czuł się wśród innych, podobnych sobie - przy olejowanym drewnie, zgrzebnych materiałach typu len i płótno, wśród ścian, które wyglądają jak bielone wapnem.
Czyli w stylu rustykalnym.
Oczywiście styl rustykalny ma mnóstwo pięknych odmian - mamy farmhouse (czyli połączenie domku na wsi z lekkimi naleciałościami industrialnymi), styl góralski z przewagą drewna, norweski, gdzie rządzi biel, klubowy, z wielkimi skórzanymi kanapami i subtelnym oświetleniem, czy wreszcie boho, który w swoich elementach też posiada znamiona stylu rustykalnego. No naprawdę, jest w czym przebierać.
Z czym go łączyć?
Generalnie cała tajemnica polega na tym, żeby żeby wiedzieć z czym go połączyć i ile go dać. Najpewniejszy wybór to białe ściany i drewniane meble. Pomyśl sobie, że okładzina kamienna jest jak bardzo intensywny kolor farby - nie chciałabyś mieć go w całym pomieszczeniu, prawda?
Jeśli nie lubisz bieli na ścianach, możesz spróbować z delikatnym beżem lub spranym błękitem albo zielenią. Łupek nie lubi intensywnych kolorów - pamiętaj o tym, wybierając farby, tekstylia i dodatki.
Jeśli nie lubisz bieli na ścianach, możesz spróbować z delikatnym beżem lub spranym błękitem albo zielenią. Łupek nie lubi intensywnych kolorów - pamiętaj o tym, wybierając farby, tekstylia i dodatki.
W towarzystwie kamienia sprawdzą się przede wszystkim:
- drewniane meble i dodatki (olejowane, bejcowane, lub lakierowane w macie)
- wiklina i rattan
- kute żelazo, stal
- elementy bielone lub przecierane na biało
- przezroczyste szkło
- jasna, gruba porcelana
- len, płótno i naturalna bawełna
- plecione koce i poduszki
- metalowe latarenki i świeczniki
- rośliny i zioła (np. lawenda, wieńce z bukszpanu)
- ceramika, gliniane doniczki
Gdzie używać?
Gdzie warto zastosować kamienną okładzinę? Zdecydowanie na kominku - tu będzie prezentował się najpiękniej. Palenisko obudowane kamieniem to według mnie jeden z najfajniejszych elementów stylu rustykalnego - tworzy fantastyczny klimat. Nie ma co ukrywać, że użycie go akurat w tym miejscu ma najwięcej sensu - kamień jest przecież odporny na wysokie temperatury.
Można zastanowić się nad ścianą akcentową pokrytą kamieniem, ale błagam - nie tą za telewizorem. Niech będzie to ściana przy dębowym stole, za drewnianym łóżkiem lub przy prostej wannie w łazience. Na takiej ścianie możesz zaaranżować galerię obrazów w rustykalnych ramach, powiesić duży, stalowy zegar lub lustro w prostej ramie. Zaufaj mi, będzie to wyglądać o niebo lepiej, niż wielki, czarny prostokąt.
Ciekawym pomysłem jest też zastosowanie kamienia (bądź bardzo podobnych do niego płytek) na podłodze w rustykalnej kuchni lub łazience. Takie rozwiązanie jest w stanie "zrobić" całe wnętrze - niewiele więcej będzie mu potrzebne. Wciąż jednak powinnaś zwrócić uwagę, z czym go łączysz - niech będzie to prosta, klasyczna armatura, stylowe, drewniane meble i dodatki z naturalnych materiałów.
Wyjątek, który potwierdza regułę
Wiem, że istnieje szansa, że zaraz ktoś wrzuci w komentarzu zdjęcie hiper nowoczesnego wnętrza, w którym użyto okładziny kamiennej i powie mi - no halo, ale tutaj też wygląda bardzo dobrze!
No tak. Ale są to wnętrza typowo albumowe - z ogromną ilością przestrzeni i kilkoma meblami od topowych projektantów. Niestety, nijak mają się do przeciętnych domów i mieszkań, w jakich mieszkamy. Bo u nas, najczęściej wychodzi to tak:
Dlatego owszem - kamień pasuje też do nowoczesnych wnętrz. Ale żeby użyć go poprawnie, trzeba mieć niesamowite wyczucie. Ja bym się nie odważyła ;)
Ps. I Tobie też nie polecam.
0 komentarze