Jaki kolor do sypialni?

by - sierpnia 06, 2016

Im więcej przeglądam wnętrzarskich blogów, tym bardziej mam wrażenie, że wszystkie sypialnie mają ten sam zestaw kolorów. Jest biel, szarość, trochę drewna (jasnego, lub nieco bardziej pomarańczowego, w wersji powrotu do PRL), w porywach nieco czerni, błękitu lub mięty i kapka beżu. Czasami trafi się element w intensywnym kolorze, który ma przełamać całą tą nijakość, ale i tak trochę bieda. Oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły - wystarczy spojrzeć na sypialnię Pauli albo Pauliny (przypadek? Nie sądzę), lecz ogólne trendy są niestety dość smutne.

Z tego względu przygotowałam trzy palety kolorystyczne do sypialni, wraz z inspiracjami i przykładowymi produktami dostępnymi od ręki w Ikei, Jysku i Voxie. Podaję Ci je jak na tacy, a Twoim zadaniem jest tylko chwycić wałek i przemalować choć jedną z tych szarych ścian, a potem dorzucić kilka z proponowanych drobiazgów. To jak, mamy umowę?



1. Sypialnia szaro-beżowa z nutą bordo (lub marsali)

Pierwsza propozycja to odejście od chłodnej szarości wpadającej w niebieski lub zielony w kierunku koloru, który uroczo nazwano "greige" - czyli miks gray i beige ;) Bardzo fajny odcień, który stanowi wspaniałą podstawę do uzupełnienia go innymi kolorami. Ja proponuję bordowy, żeby udowodnić Ci, że czerwień, jakakolwiek by nie była, w sypialni wcale nie gryzie. A wręcz przeciwnie - może ładnie utulić do snu.



Taka kolorystyka świetnie się odnajdzie w delikatnym, romantycznym stylu, a więc z kutym, metalowym łóżkiem, pościelą w delikatną łączkę i starymi zdjęciami oprawionymi w stylowe ramki. Bardzo modne orientalne dywany będą wspaniałym dodatkiem. Na drewnianej komodzie ustaw kilka świec a łóżko zarzuć za dużą ilością ozdobnych poduszek i pledów. Jeszcze tylko delikatna muzyka w tle i możesz zacząć pisać w swoim pamiętniku.

1 2 3

Jeśli nie kręcą Cię takie klimaty, możesz pójść w drugą stronę - te kolory świetnie wyglądają także w nowoczesnej sypialni z geometrycznymi tkaninami, prostymi meblami i ograniczoną ilością dekoracji. Wnętrze doskonale uzupełnią błyszczące dodatki w kolorze grafitowym, a przytulności doda dywan typu shaggy. Od Ciebie zależy, w której odsłonie czujesz się lepiej. 


1 2 3 4 5 6

2. Sypialnia fioletowa z dodatkiem kremu i złota

Bum na fiolet minął dawno temu, a ja wciąż mam jakiś sentyment do tego koloru. Najpiękniej komponuje się z wszelkimi odcieniami koloru kremowego, budyniowego, czy jakkolwiek smacznie byś go nie nazwał. W sypialni fiolet świetnie wygląda jako tło, na którym wybijają się jasne meble, tekstylia i dodatki. 



Z użyciem tych barw bez problemu stworzysz wnętrze w stylu glamour. Przy wszechobecnej Skandynawii, będzie to miła odmiana ;) Złote dodatki, lustro w ozdobnej ramie i zwiewne zasłony to najszybszy sposób na uzyskanie eleganckiego looku. Zadbaj też o piękną pościel - o tym gdzie kupić taką, która nie opustoszy Twojego portfela pisałam w poście o sypialni w wynajętym mieszkaniu

1 2 3

Nie da się ukryć, że ta paleta to sypialnia bardziej kobieca, delikatna. Jeśli jednak postanowisz użyć jednolitych materiałów, ciemniejszych odcieni fioletu, zrezygnujesz ze złota na rzecz srebrnych i chromowanych dodatków, możesz uzyskać wnętrze, w którym dobrze będzie czuł się także najbardziej męski mężczyzna. Wszystko w Twoich rękach.

1 2 3 4 5 6

3. Sypialnia seledynowa z kroplą przygaszonej czerwieni

Oto mój faworyt. Nie miętowa, a bardziej w kolorze szkła wyciągniętego z morza. W dodatku przełamana drobnym akcentem w odcieniu przykurzonej czerwieni. Rewelacja! Niestety bardzo trudno było mi odnaleźć inspiracje w tych kolorach - oznacza to, że jeśli zdecydujesz się na tą paletę, będziesz jedną z pierwszych osób z taką sypialnią!



We wszelkiej maści błękitach śpi się bardzo dobrze - to kolor, który nas uspokaja i pomaga w problemach z zasypianiem. Jednak takie niebiańskie, majtkowe wnętrza są nudne. Dlatego pojawił się tu ten intensywny akcent. To może być drobiazg - zegar, lampka, obraz, lub coś większego - fotel,komoda - cokolwiek. 

1 2 3

Skoro głównym kolorem jest tu seaglass green, to nie będzie zbyt dużym zaskoczeniem, jeśli powiem, że najlepiej w tej kolorystyce wyglądać będą wnętrza w klimacie nadmorskim - delikatne, zwiewne, przywodzące na myśl domek na amerykańskim wybrzeżu. Jakie dodatki będą najlepiej wyglądały w takiej sypialni? Oczywiście szkło - przezroczyste lub barwione na niebiesko, naturalne tkaniny, zwiewne firany i marynistyczne elementy. Rama łóżka i pozostałe meble powinny zostać drewniane i tworzyć tło dla tekstyliów i akcesoriów.

Oczywiście możesz spróbować przyjąć tą kolorystykę w sypialni w stylu rustykalnym, skandynawskim, albo eklektycznym - pełna dowolność! Efekty mogą być naprawdę zaskakujące :)

1 2 3 4 5 6

Która z palet najbardziej przypadła Ci do gustu? A może mimo wszystko jednak jesteś zwolennikiem monochromatycznych sypialni? Czekam na Twoją opinię! :)

You May Also Like

0 komentarze