Męskie wnętrza - czyli jakie?
Urządzanie wnętrz to głownie domena kobiet. To my rządzimy tą częścią życia, zwykle pozostawiając mężczyzn z problemem znalezienia fachowca, który podejmie się wykonania naszych zwariowanych projektów. Faceci przecież zupełnie się na wnętrzach nie znają - potrzebujemy od nich tylko kilku rzeczy: pozwolenia na remont, znalezienia ekipy i podwiezienia do Castoramy. Z rzadka pozwalamy im na pewne wybory, dotyczące, na przykład, koloru ścian: nieskazitelna biel czy niebywale śmietankowy, Kochanie?
To jeszcze nic. Czasem tak długo przekazujemy im podprogowo jakiś pomysł, że ostatecznie myślą, że sami na to wpadli i są niesamowicie zachwyceni, że wreszcie udało im się coś przepchnąć!
Tak. My, baby, jesteśmy pod tym względem okropne.
Szczególnie, kiedy zmuszamy naszych mężczyzn do siedzenia w mięciutkich tekstyliach, przebywania w biało - różowych salonach i spania w (OMG) koronkach. Ze ścian atakują ich ckliwe cytaty a pod plecami uwierają urocze kolorowe poduszeczki. Wyobrażasz sobie, jak męsko on się czuje?
No właśnie.
Dlatego dzisiaj na blogu nie będzie żadnych puszystości, kwiatowych motywów ani porcelanowych słoników. Będzie mięsko męsko. Wchodzisz?
Co to znaczy męski styl?
Nie ma jednoznacznej recepty na wnętrze w męskim stylu. Jedni mężczyźni lubią styl industrialny, inni lepiej czują się wśród klasycznych mebli i kolonialnych dodatków. Jeszcze inni polubią skrajny minimalizm. Jest jednak kilka cech, które łączyć będą wszystkie wnętrza urządzane przez i dla facetów.
Po pierwsze - męskie wnętrze musi być funkcjonalne. To cecha, na którą mężczyzna zwróci uwagę od razu. Bo przecież meble na których się siedzi, mają być wygodne. Te, w których przechowuje się ciuchy i książki - pojemne. Biurko ma być na tyle duże, żeby zmieściło wszystkie niezbędne rzeczy, a w kuchni powinno komfortowo się gotować. Dopiero w momencie, kiedy wszystkie funkcjonalności będą zachowane, facet będzie myślał o wnętrzu w kategoriach estetycznych. Nie wcześniej.
My, kobiety mamy tendencję do stosowania rozwiązań, które upiększają przestrzeń, ale jednocześnie powodują że jest mniej funkcjonalna. Przykład? Kładzenie koców na kanapie. Przecież to się zwija pod dupą, zjeżdża z oparcia i trzeba to co chwilę poprawiać. Nie szkodzi! Ważne, że kanapa pasuje do nowego wystroju, nie? Facet szybko olałby kwestię estetyki i wypieprzyłby ten koc w kosmos.
Oczywiście to nie jest tak, że mężczyznom jest zupełnie obojętne to, jak mieszkają. Oni też lubią ładne rzeczy! Ale tylko wtedy, kiedy jednocześnie są funkcjonalne. Eleganckie, wygodne krzesło do biurka? Super. Ładne, zaciemniające zasłony do sypialni? Biorę. Oryginalna misa na owoce? Eee... przecież ja nie trzymam owoców na wierzchu. Nope.
Po czym jeszcze można poznać męskie wnętrze? Po tym, że jest łatwe do sprzątania ;) Nie, nie nabijam się - proste formy, mała ilość tekstyliów i dodatków sprzyjają szybkim porządkom. Po jednolitej podłodze, niezarzuconej dywanami shaggy, można przelecieć się na mopie w dziesięć minut. A potem już tylko relaks z piwem w ręce.
Brak tekstyliów i durnostojek mężczyźni nadrabiają jednak podkreślaniem we wnętrzach swoich pasji i osobowości. W wielu mieszkaniach znajdą się więc wyeksponowane instrumenty muzyczne i plakaty zespołów - jeśli właściciel jest zapalonym gitarzystą. Myśliwskie trofea i bronie - kiedy jego hobby to polowanie, lub oparta o ścianę deska surfingowa, jeśli popołudniami lubi łapać fale. Przedmioty codziennego użytku stają się więc dekoracją wnętrza. Fajnie? Fajnie!
Kolory
Jak powszechnie wiadomo, prawdziwy facet rozróżnia tylko trzy kolory, więc i paleta barw w męskich wnętrzach jest znacznie okrojona. Większość z nich zbudowana jest na monochromatycznej bazie, do której dodawane są zielenie, granaty i brązy. Często pojawia się też camel (czy tam karmel), bordo i oliwka. W niektórych wnętrzach trafiają się bardziej nasycone barwy, zwykle jednak w małych dawkach - na przykład na plakatach.
Materiały
W przeciwieństwie do niektórych kobiet, mężczyźni zwykle przedkładają jakość nad ilość. Nic więc dziwnego, że w ich wnętrzach dominuje lite drewno, naturalny kamień czy skóra. Te drogie materiały to inwestycja długoterminowa - raz urządzone mieszkanie będzie służyć długi czas.
Oprócz wspomnianego drewna i skóry w męskich wnętrzach króluje cegła, beton architektoniczny i stal. Te zimne materiały skontrowane są jednak dywanami i zasłonami - zwykle jednolitymi lub z bardzo subtelnym wzorem. Podczas gdy my wzdychamy do pościeli w kwiaty i poduszek z kaktusami, mężczyźni wybierają jednokolorowe tkaniny, które dużo łatwiej połączyć jest w jedną, sensowną całość. Spryciarze :)
Dodatki
W męskich wnętrzach dużą rolę gra oświetlenie. Zwykle jest to kilka punktów świetlnych o ciekawych formach, które wieczorem tworzą klimat rodem z angielskiego pubu. Najczęściej wykorzystywane są industrialne zwisy albo lampy o skrajnie minimalistycznych formach. One tak naprawdę "robią" te wnętrza.
Co jeszcze pojawia się w mieszkaniach mężczyzn? Dużo książek i magazynów, plakaty i grafiki w prostych ramach, mnóstwo elektroniki i oczywiście piękne przedmioty codziennego użytku, które same w sobie stanowią ozdobę. Nie można zapomnieć o barkach - faceci uwielbiają chwalić się swoją kolekcją alkoholi i i bynajmniej nie jest to najtańsza tequila z Lidla.
W tym stylu
Wybrałam dla Ciebie kilka produktów, które doskonale sprawdzą się w takiej stylizacji. Jeśli więc zechcesz zrobić swojemu mężczyźnie niespodziankę i wyposażyć Wasze mieszkanie w nieco bardziej męskie przedmioty, oto moje propozycje:
Pościel GERDA JYSK 89,95zł | Kanapa z pokryciem skórzanym STOCKHOLM IKEA 5999zł
Poszewka KATTEFOT JYSK 29,95zł | Osłonka na doniczkę H&M HOME 39,90zł
Fotel z podnóżkiem HUNDSLUND JYSK 799zł | Regał BILLY/OXBERG IKEA 499zł
Zmuszamy facetów do mieszkania w pokojach z tapetą w kwiaty, nakładamy im puszyste papucie i podajemy kawę w stanowczo za małych filiżankach. Czasem wręcz nie poddajemy ich pomysłów pod dyskusję, z góry zakładając, że będą kiepskie. Kompromisy, kompromisami, ale i tak zwykle jest bardziej po naszemu. Nie?
Cholera, chyba zaczynają mną targać wyrzuty sumienia.
A nie, jednak nie :)
No dobra, a jak myślisz: czy kobieta może czuć się dobrze w takim męskim wnętrzu?
0 komentarze