Genialne rozwiązania do małych łazienek

by - kwietnia 20, 2018

Małe łazienki to przekleństwo mieszkań w bloku. Rzadko mają więcej niż 2m długości, są ciemne i cholernie nieustawne. Biorąc pod uwagę to, że w mało którym mieszkaniu znajduje się pomieszczenie gospodarcze, łazienki muszą przyjąć funkcję toalety, pralni, suszarni a często jeszcze graciarni na szczotki, wiadra i detergenty.

Wszystko to na trzech metrach kwadratowych.

Na szczęście producenci sanitariatów, mebli i akcesoriów łazienkowych są świadomi problemu. Dlatego dziś postanowiłam pokazać Ci kilka rewelacyjnych pomysłów, które pomogą Ci oszczędzić cenne miejsce w Twoim maleńkim salonie kąpielowym ;)



W związku z tym, że w internecie pełno jest rad typu "pomaluj ściany na biało", "postaw na błyszczące płytki", "zamień wannę na prysznic", uznałam, że nie będę się powtarzać. W dzisiejszym poście znajdziesz same konkrety - rozwiązania i produkty, które możesz dosłownie przekleić podczas remontu swojej łazienki. Fajnie? 

No tak myślę. To ruszamy!

1. Lustrzane szafki

Rozwiązanie jak z amerykańskich filmów, gdzie mocno skacowany główny bohater, po opłukaniu twarzy zimną wodą, wyciąga z szafki z lustrem aspirynę i łyka garść tabletek. Jasne - to może się tak kojarzyć, ale uwierz mi - to zajebiście mądre rozwiązanie. Takie szafki zwykle są dość płytkie - mają kilkanaście centymetrów głębokości, więc nie przeszkadzają w korzystaniu z umywalki, a są w stanie pomieścić nie tylko pigułki, ale i wszystkie używane na co dzień kosmetyki i akcesoria. Dodatkowo buteleczki stoją w jednym rzędzie, więc nie musisz szukać zapomnianego kremu na zmarszczki w głębi szafki. Genialne w swej prostocie!


Takie szafki oferuje między innymi IKEA, ale możesz je też znaleźć w marketach budowlanych i oczywiście na allegro ;)

2. Składana kabina

To jest hicior! W małej łazience, gdzie każdy milimetr jest ważny, fajnie jest "zniknąć" kabinę, gdy nikt z niej nie korzysta. Ten patent szczególnie dobrze sprawdzi się przy prysznicach bez brodzika - wtedy faktycznie zyskujemy co najmniej metr kwadratowy podłogi. Przy klasycznych, niskich brodzikach też można się o taki bajer pokusić. Przynajmniej nie będziesz sobie obijać łokci.


Składane kabiny mogą być kwadratowe lub prostokątne i występują w różnych wymiarach.

3. Zabudowa nad pralką

To od pewnego czasu już klasyk, ale mimo to, warto, żeby znalazł się w tym zestawieniu. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego dawniej o tym nie pomyślano i zamiast wykorzystywać miejsce nad pralką, ubierano ją w ręcznikowy kapturek :o Przecież tam jest tyle miejsca!

Zabudowę można rozwiązać na kilka sposobów. Można całkowicie schować pralkę w szafce - ja jednak tego rozwiązania nie polecam. Dlaczego? Weź pod uwagę, że pralkę po użyciu powinno się zostawić na jakiś czas otwartą. Jeśli zamkniesz ją za drzwiami, to będziesz musiała po każdym praniu uchylać szafkę. Opcjonalnie, jeśli tego nie zrobisz, pralka zacznie śmierdzieć ;) Mało subtelne, ale to prawda!


Można więc obudować pralkę z zewnątrz, a nad nią zaplanować szafki. To świetny pomysł, szczególnie, jeśli w łazience nie ma miejsca na kosz na pranie - głęboka szuflada zaraz nad pralką rozwiąże sprawę, a szafki ulokowane wyżej pomieszczą wszystkie detergenty i kosmetyki. 


Najprostsza opcja to zwykła szafka wisząca, powieszona bezpośrednio nad pralką. Spełnia swoje zadanie, a jest dużo tańsza i łatwiejsza w zdobyciu! Nie musisz szukać wsród dedykowanych szafek do łazienki. Sprawdzą się także szafki kuchenne, albo moduł z systemu do salonu. Grunt to znaleźć coś pasującego.


4. Asymetryczna wanna

Lubisz się pluskać, ale brakuje Ci kilku metrów kwadratowych na wymarzony pokój kąpielowy? Koniecznie sprawdź ofertę wanien asymetrycznych. W małych łazienkach często jest tak, że drzwi lądują dokładnie na środku ściany, przez co niemożliwe jest zamontowanie klasycznej wanny o szerokości 70 czy 80cm. Asymetryczny model to naprawdę dobra alternatywa.


Moim hitem jest wanna Avocado firmy Ravak - tak ślicznego modelu dawno nie widziałam!

5. Półki - tak po prostu

W mikroskopijnych łazienkach, gdzie brakuje miejsca nawet na podstawowe akcesoria, ratunkiem mogą okazać się półki. Umiejscowione nad toaletą, czy obok lustra dadzą miejsce na kosmetyki, zapas papieru toaletowego czy nawet małą dekorację łazienki. Świetnym pomysłem są te wąziutkie półki na obrazy, dostępne teraz w co drugiej wnętrzarskiej sieciówce - mają idealny wymiar, żeby postawić na nich kubek ze szczoteczkami czy kilka najważniejszych kosmetyków. 


Aha! Dobrym pomysłem mogą być też używane w kuchni relingi!

6. Wieszaki na drzwiach, frontach szafek czy generalnie gdziekolwiek

Jestem fanką wieszaków w łazience! To miejsce nie tylko na ręcznik, ale też na: suszarkę, prostownicę, wiszący koszyk z kosmetykami, kosmetyczkę, bransoletki, czy przestrzeń do odwieszenia ciuchów podczas brania prysznica. Warto wykorzystać ten potencjał, jeśli w Twojej łazience brakuje miejsca na szafki i półki. Rozejrzyj się po pomieszczeniu i zlokalizuj martwe punkty. Podpowiem - na pewno jeden z nich znajdzie się na drzwiach do pomieszczenia ;)


7. Specjalne serie mini sanitariatów

W niektórych mikroskopijnych łazienkach nie ma szans na zamontowanie sanitariatów o klasycznych wymiarach. Musiałabyś zrezygnować z umywalki i myć zęby pod prysznicem. Na szczęście producenci wychodzą na przeciw potrzebom i każda szanująca się firma ma już w swojej ofercie linię "micro", "mini" lub "slim". 


Dobrą opcją są więc mniejsze umywalki (choć nie całkiem maleńkie - te nadadzą się tylko do osobnej toalety), kompakty i miski WC o zmniejszonej głębokości i - uwaga, bo to ważne - pomniejszone stelaże do podwieszanej toalety. Na te ostatnie warto zwrócić szczególną uwagę, bo jest to element, który często wprowadza dużo zamieszania do projektu. Najmniejszy stelaż, na jaki trafiłam miał 50cm szerokości i 80cm wysokości - nada się więc nawet do małej wnęki!

8. Drzwi przesuwne

Niekiedy rozkład mieszkania wymusza otwieranie drzwi do wnętrza łazienki. Według polskich norm, nie powinno się tego robić! W moim hiszpańskim mieszkaniu mam właśnie w taki sposób zaprojektowane drzwi i żeby korzystać we dwójkę z łazienki, trzeba się w niej zamknąć ;) Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie drzwi przesuwnych. Harmonijkowe też wchodzą w grę, ale każdy, kto korzystał z takich drzwi wie, że jest to rozwiązanie dobre do czasu. Aż nie zacznie się psuć ;)


Drzwi przesuwne natomiast mogą być dodatkowo fajną dekoracją wnętrza. Wykonane z mlecznej szyby podkreślą nowoczesny wystrój, a tak zwane "barn doors" świetnie uzupełnią rustykalną łazienkę. Warto się im przyjrzeć!

No i już! Osiem genialnych pomysłów na oszczędzenie miejsca w łazience. Jeśli zebrać by je wszystkie w jednym projekcie, powstałaby chyba najbardziej ergonomiczna łazienka świata ;) 





You May Also Like

0 komentarze